Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami
Wstecz

Projekt edukacyjny Ogrody Polsko-Niemieckie w Parku Skaryszewskim

2017-12-15

Ambasada Niemiec w Warszawie, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Miasto Stołeczne Warszawa planują wspólnie z polskimi i niemieckimi partnerami rewitalizację obszaru zieleni w parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego. Między północnym brzegiem jeziorka Kamionkowskiego a aleją Emila Wedla na warszawskiej Pradze-Południe planowane jest założenie Ogrodów Polsko-Niemieckich.

Ogrody mają kierować uwagę odbiorców – zwłaszcza tych młodszych – na faunę i florę tego miejsca oraz kształtować wyobrażenie na temat kultury ogrodowej Polski i Niemiec. W kontekście szkodliwych czynników środowiska, jak smog czy hałas, obecnych w centrach miast, projekt ten jest doskonałą odpowiedzią na zapotrzebowanie na zielone przestrzenie jako element nowoczesnych miast.

Projekt uwzględnia przede wszystkim potrzebę ciszy i spokoju mieszkańców oraz żyjących w parku Skaryszewskim zwierząt. W ramach projektowania i zakładania „Ogrodów Polsko-Niemieckich” dużą wagę przywiązuje się do poszanowania tamtejszego ekosystemu z jego przyrodą, roślinami i zwierzętami. W koncepcji uwzględniono np. wprowadzenie roślin, które w naturalny sposób oczyszczać będą wodę w jeziorku. Teren, na którym mają powstać „Ogrody Polsko-Niemieckie“ dysponuje walorami oferującymi mnóstwo możliwości pozwalających na realizację dalszych projektów i inicjatyw ekologicznych.

W ramach projektu zorganizowaliśmy w 2017 roku:

  • sadzenie cebulek przebiśniegu i cebulicy;
  • sprzątanie wspólnej, zielonej przestrzeni;
  • spotkania z ekspertami, np. biologami;
  • spacer po okolicy parku.

Jako partner projektu (osoba prywatna lub firma) można stać się integralną częścią inicjatywy „Ogrody Polsko-Niemieckie”, na przykład poprzez ufundowanie dla bliskiej osoby drzewa w naszych Ogrodach.

Serdecznie zapraszamy do zainteresowania naszym projektem i wsparcia go: www.ogordy-polsko-niemieckie.pl oraz https://www.facebook.com/OgrodyGaerten/.

instagram
youtube
facebook